Rozhodli ste sa začať cvičiť pod vedením osobného trénera? Blahoželám! Nech vás k tomu priviedli akékoľvek dôvody, urobili ste významný krok vpred na svojej ceste k zdravšiemu životnému štýlu. Či ste úplní začiatočníci, alebo máte už niekoľko rokov skúseností s cvičením, spolupráca s osobným trénerom vám môže priniesť veľa výhod. Tréning pod jeho vedením je individuálne prispôsobený vašim potrebám, cieľom a časovým možnostiam. No ako si vybrať toho správneho trénera? Tu sú hlavné kritériá, na ktoré by ste sa mali zamerať.
1. Kvalifikácia
Dnes je na trhu množstvo osobných trénerov a výživových poradcov, čo môže byť niekedy zmätočné. Preto je nesmierne dôležité venovať pozornosť tomu, komu zveríte svoje zdravie a kondíciu. Zistite, či je váš tréner odborne kvalifikovaný. Nestačí len licencia fitness inštruktora – kvalitný tréner by sa mal neustále vzdelávať a rozvíjať svoje vedomosti na rôznych doplnkových kurzoch. Niektorí tréneri sa špecializujú na konkrétne oblasti, ako napríklad silový tréning, funkčný tréning, či rehabilitáciu, a preto by mali byť ich znalosti prispôsobené vašim osobným cieľom.
2. Skúsenosti trénera a jeho odbornosť
Kvalitný tréner by mal mať nielen teoretické znalosti, ale aj praktické skúsenosti. V súčasnosti by mal byť trochu aj fyzioterapeutom, pretože je nevyhnutné poznať anatómiu ľudského tela a vedieť, ako funguje pohybový aparát. Preto sa často stretnete s tým, že skúsení tréneri ponúkajú vstupné konzultácie, kde vykonávajú diagnostiku. Tá zahŕňa analýzu zdravotného stavu, rozbor pohybového aparátu a posúdenie, ako sú na tom jednotlivé svalové partie klienta. Na základe týchto informácií tréner vytvorí individuálny tréningový plán, ktorý zohľadňuje vašu fyzickú kondíciu a zdravotné obmedzenia.
3. Tréner ako motivátor a psychológ
Ďalšou dôležitou vlastnosťou trénera je schopnosť byť dobrým motivátorom. Cvičenie môže byť pre mnohých aktívnou formou oddychu, no často sa stáva, že po náročnom dni v práci sa vám nechce ani prísť do posilňovne. Práve vtedy vás dobrý tréner vie povzbudiť a vytvoriť atmosféru, v ktorej cvičenie nie je len povinnosťou, ale aj radosťou. Správny tréner vám pomôže nielen s technikou cvikov, ale aj s psychickým nastavením, aby ste vytrvali a dosiahli svoje ciele.
4. Osobná kompatibilita
Hoci technické schopnosti trénera sú kľúčové, nezabúdajte ani na osobnostnú kompatibilitu. Tréner, s ktorým budete tráviť niekoľko hodín týždenne, by vám mal byť sympatický a mali by ste si s ním rozumieť aj na osobnej úrovni. Hoci nemusíte byť najlepšími priateľmi, dôležitá je dôvera a dobrá komunikácia. Tréner vám bude nielen odborným poradcom, ale aj spoločníkom na ceste za vašimi cieľmi.